Dežo

Hoffmann

tvorba

Jimi Hendrix

jeden z najlepších svetových blues rockových gitaristov, spevák, skladateľ

The Beatles

najpredávanejšia hudobná skupina histórie

Jane Birkin

britsko-francúzka herečka, režisérka, skladateľka, speváčka

Rodný dom Deža Hoffmanna

John Lennon

Paul McCartney

Ringo Starr

George Harrison

Dvorný fotograf najznámejších chlapcov z Liverpoolu
Hoffmann sa s The Beatles stretol náhodou, keď jedného dňa na redakčnej porade uvidel list v ružovej farbe obálku v hromade korešpondencie, ku ktorej bola priložená fotografia štyroch mladíkov s dlhými vlasmi. Čo sa týka obsahu listu, sťažovalo sa jedno dievča, o ktorom v redakcii nikdy nepísali Beatles, ktorí sa práve vrátili do Liverpoolu z Hamburgu a vydali už platňu v Nemecku. Dežo si myslel, že je to zaujímavý príbeh, povedal o tom redaktorovi, ktorý sa len zasmial a povedal, že nie každý list od čitateľov sa dá brať vážne. Po 6 mesiacoch sa mu podarilo presvedčiť redaktora Watsona, aby mu umožnil výlet do Liverpoolu.
Trojhodinové fotenie dohodol s manažérom novovznikajúcej kapely Brianom Epsteinom, ale pán Epstein chcel, aby ich Dežo pri podpise zmluvy odfotil. Hoffmannovi sa to nepáčilo, nechcel obyčajné fotky. Chcel niečo nové. Povedal, že chce urobiť fotografie, ktoré by aby bolo na prvý pohľad jasné, že chlapci sú z Liverpoolu a že prišiel fotografovať štyroch mladých mužov, ktorí tam bývali. Nastúpili na jednu loď spolu, pretože nielen Hoffmann ale aj Beatles chceli niečo originálne. Prvé fotografie vznikli počas bežných činností v dome Paula McCartneyho, konkrétne pri varení čaju. Potom Deža napadlo skákať a chlapci sa zhodli, že ideálnym miestom by bol Sefton Park. Nakoniec Dežo strávil v Liverpoole tri dni, aj keď vedel, že mu hrozí vyhadzov. V nasledujúcich rokoch Dežo nevynechal žiadnu významnú udalosť tejto kapely, ktorá sa stala svetovou slávnou a predal desiatky miliónov albumov.

The Beatles

Svetoznámy fotograf z Banskej Štiavnice, Dezider “Dežo” Hoffmann, nám zanechal inšpirujúci odkaz, ktorý si overil svojím vlastným životom. Aj z našej malej krajiny sa dá s vierou v to, čo nám bolo dané, dostať do veľkého sveta a zapísať sa do histórie. Naše občianske združenie OZ Rodný dom Deža Hoffmanna má za cieľ tento odkaz ďalej šíriť a rozvíjať. Zaklopte v prekrásnej Banskej Štiavnici na dvere “Dežovho domu”, radi vám ich otvoríme.

Návrat hore