Dežo
Hoffmann
životopis
cena mesta Žilina in mimoriam
Ocenenia za rok 2014
rodák z Banskej Štiavnice
* 24.mája 2012
od 2. svetovej vojny do konca života žil v Anglicku
+ 26.marec 1986
Rodný dom Deža Hoffmanna
príbeh
jedného
rodáka
zo Štiavnice
Narodil sa 24. mája v tomto dome v Banskej Štiavnici. Po smrti otca sa s matkou presťahoval do Žiliny, kde navštevoval ľudovú školu a začal študovať na strednej škole. Kým ešte a študent, nastúpil na vojenskú službu do Piešťan.
Vrátil sa do Žiliny, kde sa vyučil za typografa, neskôr odišiel do Prahy. V stovežatom meste pôsobil ako uvádzač (tiketista) v divadle Voskoveca a Wericha a začal so štúdiom žurnalistiky na Akadémii umení.
Stal sa členom štábu kameramana Otta Hellera vo filmovej produkcii AB Studio na Barrandove.
Absolvoval stáž v Paríži v 20th Century Fox Society.
Bol poslaný do Etiópie, kde ako frontový kameraman nakrúcal inváziu Mussoliniho jednotiek.
Po vypuknutí občianskej vojny v Španielsku sa stal členom interbrigadistického novinárskeho hnutia, v spolupráci s Ernestom Hemingwayom a Robertom Capom. Prvého a podobne nemusíme predstavovať Deža, Robert Capa bol aj svetovo znávaný fotograf. Dežo sa oženil so Španielkou, ktorej meno nie je známe a ktorá zomrela na fronte krátko po svadbe. Sám bol počas vojny trikrát zranený.
Tretie zranenie bolo vážne a spôsobilo mu krátkodobú stratu pamäti. Dostal sa do internačného tábora na Francúzskej strane Pyrenejí v St. Cyprien.
Utiekol do Anglicka a pripojil sa k jednotkám československej armády, po ktorej nasledovalo zaradenie do britských ozbrojených síl Kráľovského letectva.
Po vojne sa usadil v Anglicku. Pred koncom vojny sa oženil s Angličankou Lilly s ktorou mal dve deti: dcéru Dolores a syna Davida. Otvoril nahrávacie a fotografické štúdio v Leicestri. Na želanie Josipa Broza Tita nakrútil prvý povojnový dokument o Juhoslávii.
Presťahoval sa do Londýna. Od začiatku 50. rokov občas fotil do novín a časopisov.
Stal sa reportérom hudobného týždenníka Record Mirror. Začal spolupracovať aj s medzinárodnými periodikami ako Cash Box a Billboard, Daily Mirror a News Chronicle. Najprv postavil fotografické štúdio na Gerrard Street, potom ho presunuli na Wardour Street v Londýne.
Prvýkrát sa stretol s Beatles v Liverpoole a stal sa ich dvorným fotografom.
V druhej polovici 60. rokov začal spolupracovať s Bratislavskou lýrou. Dežo Hoffmann pozval množstvo hviezd západnej progresívnej hudby na Bratislavskú lýru na vrchole slávy. Bratislavský festival hostil austrálsku skupinu The Easybeats, nezabudnuteľnú Julie Driscoll so skupinou Trinity Brian Auger, Massiel – víťaza Eurovision Song Contest, legendy ako Tremeloes, The Shadows, americká skupina Beach Boys, superstar Cliff Richard a jedinečná Sandie Shaw. Toto všetko sa udialo v období, keď bolo Československo za železnou oponou. Akoby nás niekto zobral na koncert do Londýna. Vydával obrazové publikácie o Beatles, Rolling Stones, Clio Richard a Shadows. V prvej polovici 80. rokov odišiel do dôchodku, kedy vyprodukoval viac ako milión záberov.
Zomrel 26. marca v Londýne a je pochovaný na židovskom cintoríne v londýnskej štvrti Golders Green. Jeho pohreb zaplatil Sir Paul McCartney.